Zabiegi

Leczenie łysienia


leczenie łysienia

Osocze bogatopłytkowe na skórę głowy

Zdrowym ludziom wypada dziennie od 50 - 100 włosów na głowie, a problem pojawia się wtedy gdy ilość wypadających włosów przekracza taki zakres. Prawidłowe i wczesne wykrycie przyczyn wypadania włosów oraz podjęcie leczenia może zahamować ten proces. Istniej wiele przyczyn utraty włosów. Główną przyczyną (w 95% przypadkach) jest łysienie androgenowe, uwarunkowane podłożem genetycznym, polegające na stopniowym oraz przewlekłym wypadaniem włosów, zmniejszeniem ich grubości w okolicach androgenozależnych (czoło, zakola), ciemię (szczyt głowy i skronie). Do częstych przyczyn utraty włosów jest AZS, łojotokowe zapalnej skóry, zapalenie mieszków włosowych, łuszczyca, grzybica, tłusty lub suchy łupież. Proces ten może być następstwem chorób ogólnoustrojowych przebiegających z wysoką gorączkę, układowych, zakaźnych czy autoimmunologicznych Mogą mieć wpływ zaburzenia psychiczne, chemioterapia, obniżona odporność, narkoza (w przebiegu operacji), zatrucie metalami ciężkimi, zaburzenia hormonalne, zaburzenie pracy tarczycy czy okres poporodowy. Oczywiście stosowane używki, brak snu, diety, styl życia tez nie są obojętne, a działania mechaniczne, chemiczne oraz termiczne często uszkadzają włosy.

Od niedawna zaczęto stosować metodę, która polega na ostrzykiwaniu skóry głowy objętej problemem łysienia autologicznego osocza bogatopłytkowego. Wyniki badań (zarówno in vivo oraz in vitro) wskazują na dużą skuteczność oraz bezpieczeństwo. Osocze, które jest podawane metodą mezoterapii igłowej powoduje indukcję wielu molekularnych oraz komórkowych mechanizmów (osocze zawiera wysoką zawartość czynników wzrostu), prowadzących do redukcji wypadania włosów, zwiększenie ich gęstości oraz jakości. Iniekcje osoczem bogatopłytkowym niesie niewielkie ryzyko powikłań, charakteryzuje się niskimi kosztami w porównaniu do efektów, które można osiągnąć. Poza gotowymi preparatami wprowadzanymi metodą mezoterapii igłowej, podawane jest także osocze bogatopłytkowe, które jest uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod walki z łysieniem. Stosowany jest u pacjentów gdzie wypadanie włosów związane jest ze stresem, przy zaburzeniach hormonów, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków. Autologiczne osocze stosowane jest często w profilaktyce gdzie utrata włosów jest dziedziczna. Aktywne płytki krwi będą wpływać na twardą strukturę oraz zdrowy wygląd włosów. O skuteczności zabiegu będą mieć wpływ czynniki wzrostu, które będą uwalniane poprzez płytki krwi. Uwalniane czynniki wzmacniają połączenia między komórkami, wzmacniają strukturę włosów, pobudzają tworzenie naczyń włosowatych oraz regenerację komórek, wzmaga się wytwarzanie naczyń krwionośnych, komórki macierzy poprzez wielokrotne podziały stymulują wzrost i poprawę kondycji włosów.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • choroby nowotworowe,
 • choroby autoimmnulogiczne,
 • białaczka,
 • sepsa,
 • przewlekła chorobą wątroby lub małopłytkowość,
 • w trakcie w terapii lekami immunosupresyjnymi oraz przeciwzakrzepowymi,
 • zakażenia wirusowe, np. opryszczka, twardzina układowa,
 • tendencja do bliznowacenia,
 • aktywne stany zapalne skóry,
 • przeziębienie,
 • antybiotykoterapia.

 

Przebieg zabiegu

Zabieg rozpoczyna się pobraniem krwi z żyły pacjenta (w ilości ok.10-30 ml). Osocze bogatopłytkowe otrzymuje się przy pomocy specjalnej wirówki laboratoryjnej. Po otrzymaniu osocza bogatopłytkowego zostaje ono umieszczone w strzykawce o pojemności 2-3 ml. Do zabiegu używa się cienkich, krótkich igieł, które zmniejszają ryzyko powstawania krwiaków i siniaków po zabiegu. Osocze podawane jest podskórnie, w odstępach ok. 2-3 cm. Z zabiegiem może wiązać się uczucie bólu, (dlatego czasami zaleca się użycie preparatu znieczulającego przed zabiegiem).

Po zabiegu

Z zabiegiem nie wiąże się ryzyko poważnych powikłań, ponieważ osocze to preparat autologiczny, który w żaden sposób nie wywołuje niepożądanych reakcji Mogą pojawić się siniaki, krwiaki, zaczerwienienie, obrzęk, niewielkie dolegliwości bólowe lub obrzęk. Częstotliwość wykonywania zabiegów jest uzależniona od przyczyny wypadania włosów. Zalecane serie zabiegów , od 3-6 zabiegów podawanych w odstępach co 2-3 tygodnie.

 

 

powrót ››


 

Skontaktuj się z nami, umów na wizytę!

MEDYCYNA ZDROWIA I URODY
ul. Zdrowa 1/2
31-215 Kraków

tel: 12 307 09 90
kom: 697 783 888
e-mail: gabinet@medycyna-zdrowia-urody.pl

Rejestracja:
poniedziałek - piątek od 8:00 do 20:00
sobota od 8:00 do 15:00

Znajdź nas także na facebook-u: FB