Zabiegi

Leczenie nadpotliwości


leczenie nadpotliwości

Nadmierna nadpotliwość – przyczyny, objawy

Nadpotliwość (hyperhidrosis) definiowana jest jako nadmierne (zbyt duże) wydzielanie potu w stosunku do aktualnych potrzeb a okresie jego regulacji cieplnej. Rozpoznanie nad potliwości jest oparte głównie na podstawie wywiadu tzn. subiektywnego odczucia pacjenta, a także badania fizykalnego (m.in. próba Minora). Schorzenie to jest przykre i uciążliwe, nawet przy nieznacznym nasileniu. Dla osób zmagających się z tym schorzeniem jest to nie tylko problem estetyczny, ale także społeczny, ekonomiczny czy zdrowotny np. przy nawracających infekcjach grzybiczych w przypadku nadpotliwości stóp. Często prowadzi to do obniżenia jakości życia, zaburzenia relacji międzyludzkich, ale wpływa też negatywnie na życie zawodowe. Nadmierną podtliwość klasyfikuje się ze względu na jej przyczynę (pierwotna i wtórna), a także powierzchnię na której występuję (miejscowa oraz uogólniona). Nadpotliwość pierwotna ma charakter miejscowy, posiada podłoże genetyczne oraz jest dziedziczona. Jej początek obserwuje się w dzieciństwie czy w okresie dojrzewania, a wydzielanie potu jest w obrębie pach, dłoni i stóp. Do głównych przyczyn nadpotliwości jest ciągła stymulacja gruczołów potowych przez nerwowy układ współczulny (emocje i stres). Nadpotliwośc wtórna ma charakter zarówno uogólniony jak i miejscowy. Może być następstwem różnych chorób, przyjmowanych leków, stosowanych używek, ciąży otyłości, menopauzy oraz andropauzy czy urazu w obrębie układu nerwowego. Choroby wywołujące nadpotliwość to m.in. nadczynność tarczycy, niewydolnośc serca, cukrzyca, zaburzenia lękowe, RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), guz wewnątrzczaszkowy, udar mózgu, uraz rdzenia kręgowego czy w przebiegu choroby Parkinsona. Leki mogące powodować zwiększanie wydzielania potu to: antybiotyki, leki przeciwbólowe, nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwwirusowe, immunosupresyjne, hormonalne, neurologiczne oraz psychiatryczne, także antydepresanty. Do używek wzmagających to schorzenie należą kofeina, alkohol oraz narkotyki.

W Polsce problem nadmiernej potliwości dotyczy od 0,6do 2,8% populacji (czyli od 230 tys. do ok. 1,1 mln osób).Nadpotliwość najczęściej dotyczy osób w wieku 24-64 lat. Nadmierna potliwość pach dotyczy około 50% przypadków.

Możliwości terapeutyczne

W leczeniu nadpotliwości stosowanych jest kilka metod, różniących się skutecznością, kosztami, a także ryzykiem występowania powikłań oraz objawów ubocznych. Do leczenia miejscowego wykorzystuje się przede wszystkim antyperspiranty, a do bezpiecznych zabiegów zalicza się śródskórne iniekcje toksyny botulinowej. Wadą antyprespirantów jest ich ograniczone i krótkotrwałe działanie, powstawanie trwałych oraz nieusuwalnych plam na odzieży, a wysokie stężenie glinu zawartego w tym produkcie może często powodować miejscowe podrażnienie skóry. Podanie toksyny botulinowej w miejsca objęte problemem nadpotliwości pierwotnej pach, dłoni, stóp jest jedna z najpopularniejszych metod. Mechanizm działania śródskórnych iniekcji polega na zahamowaniu wydzielania acetylocholiny w presynaptycznej części złącza nerwowego co powoduje blokadę współczulnego unerwienia gruczołów potowych (zatrzymanie ich czynności) i w pełni odwracalne skutki zahamowania produkcji potu.

Wskazania

  • nadpotliwość pach, dłoni, stóp i czoła.

Przeciwwskazania:

  • ciąża i okres laktacji,
  • uszkodzenia i stany zapalne skóry w miejscach zabiegowych,
  • choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • zażywanie niektórych leków (sukcynylocholiny, aminoglikozydów, D-penicylaminy, aminochinolonów, pankuronium, tubokuraryny, galaminy, cyklosporyny),
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • nadwrażliwość na składniki preparatu.

Przebieg zabiegu

Procedura śródskórnej iniekcji toksyną botulinową jest prawie bezbolesna (bezbolesna – pachy, średniobolesna – dłonie i stopy) ale można nanieść na skórę preparat znieczulający. Zabieg jest szybki i bardzo bezpieczny. Terapia ta nie wymaga szczególnego przygotowania, ważne jest by na około tydzień odstawić wymienione środki farmakologiczne (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem)

Po zabiegu

Zabieg podania toksyny botulinowej pozwala ona odwracalne trwałe usunięcie nadpotliwości w trakcie od 1-2 zabiegów a efekty zaczynają być zauważalne po 3-5 dobach. Trwałość zabiegu 6 - 12 miesięcy i jest zależna od wielu czynników. Po tym czasie należy powtórzyć zabieg. Zablokowanie wydzielania gruczołów potowych nie wpływa negatywnie na organizm ludzki, nie zaburza procesów termoregulacyjnych zachodzących w organizmie, ani wydzielania toksyn z organizmu.

 

powrót ››


 

Skontaktuj się z nami, umów na wizytę!

MEDYCYNA ZDROWIA I URODY
ul. Zdrowa 1/2
31-215 Kraków

tel: 12 307 09 90
kom: 697 783 888
e-mail: gabinet@medycyna-zdrowia-urody.pl

Rejestracja:
poniedziałek - piątek od 8:00 do 20:00
sobota od 8:00 do 15:00

Znajdź nas także na facebook-u: FB